Lista mea de bloguri

2014-01-31

Chiapas hegyvidéke és San Cristobal de las Casas

Palenque-ből útra kelve egy darabig még a dzsungelben haladtunk. Bámultuk az ablakon át a fejlődést lehetővé tevő erdőirtásokat...
... melyek gyakorlatilag az útépítéssel párhuzamosan folytak. Néha elgondolkodtunk azon, hogy majdnem mindent kézzel, illetve az ehhez elengedhetetlen szerszámmal, a machete-vel irtanak, s mégis milyen rohamos ütemben fogy az erdő... mit szóljunk akkor mi itthon, ahol minden gépesítve megy...


Persze az útépítés azért nem zavarja a forgalmat, mindenki halad ahogy tud.
Még egy órányit sem buszoztunk, máris pihenhettünk. A Misol-Ha nevű vízesés mellett rendeltük meg a reggelinket: omlett sült banánnal, mellé paradicsom és feketebab-mártás - ez utóbbi mindenhez passzol, s ha nem, akkor úgyis jár mellé J ...
... s amíg az elkészült ( egy órácskányit kell általában erre szánni Majaföldön...)...

addig lesétáltunk a vízeséshez.
Negyven méternyi magasból zúdul alá a víztömeg – s mivel esős idők jártak az elmúlt hetekben, hát tényleg óriási erővel zúdult alá, valósággal dübörgött a környék tőle. Be lehetett menni alája, egy kiszögellő szikla és egy barlangüreg megvédett magától a zuhatagtól, de azért mindenképp csuromvizes lettél tőle.
Fürödni is lehetett volna, de ilyen korán reggel nem volt nagy kedvünk, s aztán nem messze innen még egy másik vízesést is meg akartunk nézni. Ez az Agua Azul nevű vízesés volt, hamar odaértünk...és újra lélegzetelállító látvány fogadott.
Ez a legnagyobb trópusi vízesés Mexikóban, mintegy 7 km hosszan kisebb-nagyobb vízesések sora követi egymást a folyó mentén. A „kék víz” megnevezés állítólag szép, napsütéses időben tökéletesen rá, mi sajnos egy esősebb időszak után érkeztünk, ezért inkább volt zöldes és haragos, mint kék.
De a szépségét nem lehet elvitatni, minden lépcsősor megtétele után újabb csodálatos látvány tárult elénk...

Aztán úgy jó egy kilométerrel feljebb szépen kiterült a folyó, kellemesen lehetett benne fürödni is...
... vagy a parton narancsfára mászni...
... vagy csak mászkálni az érdekes gyökereken.
Mindenesetre a vízesés a helyiek egyik legkedveltebb kirándulóhelye, hét végén rengetegen jönnek ide kirándulni.
Csodaszép hely – most ahogy újra nézem a képeket látom, hogy fent igenis kék, majdnem azúrkék volt a víz....
Visszafelé volt időnk megbámulni a szuveníres standokat, a sok-sok színes poncsót, faragványt, ékszert...


... csodaköveket, meteoritokat...
... ebéd gyanánt kipróbálni az állítólag legjobb quesadilla-t ( azért ennél jobbat már ettünk valahol)...
...a frissen préselt narancslevet (ez viszont nagyon nagyon finom volt)...
... és még egy pohárnyi érett, finom gyümölcsöt is utána.
Na és volt alkalmunk lefelé is megcsodálni a szivárványt a zubogók felett, ami a képemen sajnos nem jött át...
... a köveket ölelő-csiszoló kisebb vízeséseket...
... és végül elbúcsúzni a páratlan szépségű tájtól.
Folytattuk az utat a hegyek irányába, egyre magasabbra kapaszkodva a szerpentineken.

Lassan megváltozott a növényzet, már ritkábban láttunk zöldellő kukoricaültetvényt, s azok is egyre meredekebb hegyoldalakat díszítettek...
... az út melletti házak kimondottan szegényesek lettek...
... és az asszonyok is már nem huipilt – a fehér hímzett ingruhát - hanem másfajta, sötét alapon csíkos szoknyás és hímzett blúzos népviseletet hordtak.


Délutánra érkeztünk a 22oo m magasan fekvő  San Cristobal de las Casas városába. Fáztunk is rendesen a déli strandolás után – itt alig 1o-12 fok lehetett a hőmérséklet- ideje volt felvenni a vastag ruhákat.
 Mintegy 1oo.ooo lakossal rendelkező város, valaha ez volt a Chiapas tartomány fővárosa, de kulturális és turisztikai szempontból ma is fontos központ. Calderon elnök néhány évvel ezelőtt a legcsodálatosabb falunak „ Pueblo Mágico”-nak nevezte és erre a helyiek azóta is nagyon büszkék. Azért a helyiek maguk között Jovel –nek nevezik a várost, ez a tzotzil-maja neve – azt jelenti, hogy „hely a felhők között” -  és amikor kimondják az valahogy úgy hangzik a fülednek, mint angolul az ékszer megnevezése, a juwel szó.
Nem véletlen, hogy nekünk így tűnt, annyira kedves és barátságos volt a város a színes földszintes házacskáival....
...kovácsoltvassal díszített ablakaival...
... tiszta és gondozott, XVI. században épített főterével...
... óriási karácsonyfájával.
A várost is, de főképp a környékét elég nagy százalékban tzotzil és tzeltal csoportbéli maja indiánok lakják, akik kézműves termékeikkel mindennap bejönnek a városba...
... és a Santo Domingo templom melletti piacon...
... vagy a hosszú, zsúfolt sétálóutcán próbálják azt eladni.
Ha nem sikerül, akkor fáradtan, elcsigázva lehuppannak a főtér templomának,...
... a katedrálisnak a lépcsőjére, majd rövid pihenő után folytatják útjukat.
 A városban kedvenc vendéglőnk is lett, méghozzá a zapatista mozgalom törzshelye. Első este itt vacsoráztunk – már akkor megérintett a hely hangulata – utána meg nem is volt már kérdéses, hogy hol szeretnénk valamit enni.
San Cristobal de las Casas a zapatista mozgalom székhelye. A gerillamozgalom – Marcos alparancsnok vezetésével -  1993 szilveszterén robbantotta ki a fegyveres felkelését a hadsereggel és az állami intézményekkel szemben, az elnyomás alatt élő őslakos indiánok jogaiért. Nevüket egy 1oo évvel korábban élt emberjogi harcostól, Emiliano Zapatatól kölcsönözték, aki annak idején szintén az indiánok jogaiért és földjéért harcolt. A zapatisták elsőként San Cristobalt foglalták el 1994 január 1-én, s gyakorlatilag azóta is ellenőrzés alatt tartják. Autonóm önkormányzatok vezetik a környékbeli helységeket, az állami hadsereg és az állami rendőrség nincs jelen, de ezt helyettesíti a zapatista hadsereg, az EZLN ( Ejercito Zapatista de Liberacion Nacional).
 Az önkormányzatok ténylegesen működnek, érdekes rendszerük van, nyílt gyűléseken döntenek a közösséget érintő kérdésekben és ott választják meg helyben a képviselőiket, akiknek egyetlen feladatuk van, a döntést továbbjuttatni a küldöttek tanácsában. A gyűléseken bárki részt vehet és minden szavazat egyenrangú. Alapelv, hogy a képviselőket nem választják hosszabb időre, mert akkor megrontja őket a politika!  Ilyen módon az elmúlt 2o év alatt ezeken a gyűléseken beszélték meg az olyan gondokat, mint közösség mezőgazdasági munkája, élelemellátása – itt kell megjegyezni, hogy a helyiek közösen művelik földecskéiket, mert így jobb eredményt érnek el.


A döntések olyan területekre is vonatkoznak, mint az oktatás, turizmus, egészségügy, igazságügy. Ez utóbbi azért is érdekes, mert kizárólag csak a gyilkosságok esetében kerülnek állami törvényszék elé az ügyek, amúgy a helyi békebírók hivatottak dönteni a peres ügyekről, törvényszegésekről és a törvényszegők sorsáról. A közösségeknek van saját fogdája is, de az elítélteket inkább közmunka végzésére utasítják.
 Tényként említették, hogy az utóbbi években a közbiztonság lényegesen javult Chiapas tartományban és ehhez nem is kívántunk egyebet hozzáfűzni – mi is úgy éreztük, hogy biztonságban járkálhatunk és végig nagyon jól éreztük magunkat ezen a környéken.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu