Lista mea de bloguri

2016-01-30

Madárnéző Patagóniában


El Calafate határában, az Argentino-tó dél-keleti csücskénél  létezik egy bekerített mocsaras lagúna, melyet jóformán csak madarak bitorolnak. Azért is lett bekerítve, hogy sem az autók, sem a kerékpárosok vagy a halászok ne zavarják az itt fészkelőket.


 Ezidáig nem érdeklődtem különösebben a madarak iránt - sajnos nem is ismerem eléggé őket - de lévén, hogy a délutáni repülő indulásáig szabad program volt, úgy döntöttem, hogy elmegyek madarat nézni. Egyedül mentem, senkit nem vonzott ez a program. Már azért sem, mert kora reggel óta szép apró szemű őszi eső esegetett kitartóan...na de csuklya van, s a mocsár alig negyedóra járás a szállásunktól.


Ez a vörös mellű madárka volt az első „találatom”. És nagyon boldog voltam, hogy bevárt és nem akart pont akkor odébbállni amikor lekaphattam.
 Közben a neve is kiderült ( mivel beszereztem egy ügyes, jól felismerhető képekkel illusztrált spanyol-angol-latin feliratú patagóniai növény- és állathatározót) : hosszúfarkú réti pacsirta, ha angolból fordítanám, na de azért van a guglinak egy nagyon jó tulajdonsága: tud még latinul is, így aztán a magyarosított eredmény: hosszúfarkú réticsiröge – jó név, nem...?!


Egyre jobban élveztem a kalandot,  eső már egészen elállt – a cipőm már így is úgy is mocsárnedves volt: azaz csuromvíz – ezért bátran csatangoltam mindenfelé a fűben, s keresgéltem a madarakat. Senki nem szólt, hogy merre kéne menni, mit kéne nézni vagy látni, ugyanis a sokhektáros területen egyelőre egyedüli nézelődő voltam J,  csak a parkban elébb-elébb letűzött kopottas táblácskák jelezték, hogy mit is láthatok ott a környéken, ha jól figyelek és szerencsém is van.


Patagónia éghajlata alapjában véve nagyon egyhangú éghajlat, hosszan tartó szárazság jellemzi, melyet  csak a téli esők és erős nyugati szél tör meg. Nyáron az átlagos hőmérséklet 19 C˚, télen 1-5 C˚. El Calafate évi átlagos csapadékmennyisége kb 300 mm, ez nyilván inkább télen esik, ezért az Argentino tó környékét nagyon szeretik az összes madarak, mert itt a mocsár állandó vadászterületet biztosít számukra.


A következő találkozás a szerrádó íbisszel volt ( angolból fordítva feketeképű íbisz), ez azért volt izgalmas, mert eleinte egyáltalán nem tudtam őket lefényképezni, mert mindig elszaladtak...


...de aztán rájöttem, hogy csak le kell guggolni a fűben, s egy idő után nem foglalkoznak velem, lazán sétálnak, keresgélik a bogarakat.


Még a közéjük keveredett pampabibíccel ...


...is több perelnivalójuk akadt, mint velem.


Az íbiszek jókora madarak, félméternél is magasabbak, de ha a szárnyukat kinyújtják, akkor bizony a métert is meghaladják.


Érdekes növényzete van egész Patagóniának, fent a hegyekben, amikor a gleccserek felé tartottunk, akkor láthattuk az erdőket, melyek mindössze három vagy négy fafajtából állnak, legtöbb ebből a déli bükk – ahogy ott mondják: lenga – meg a vörösfenyő, a pikkelyfenyő, s egy örökzöld bükkféleség. Egyéb fa itt nem nagyon van, s ez is csak olyan laza kötésű erdőket alkot, nem olyant, mint a mi fenyő- vagy bükkerdeink. Egy nappal korábban készült ez a kép, ezen látszanak a jellegzetes fafajták...


... s aznap készült ez is a kondorkeselyűről, sajnos elég messze fent körözött, ezért nem lett a legjobb a fotó.


 Aztán ott van a sztyeppe növényzete, mely Patagónia legnagyobb részét borítja – s ez azért is érdekes, mert Patagónia összterülete kb egymillió km².  Itt főleg fűfélék meg apró cserjék, gyengécske bokrok  alkotják a növényzetet...






...néhol csupasz, érdekes formájú sziklaképződményekkel megszakítva (Ezeket a képeket autóból fényképeztem, kicsit  látszik az ablak tükröződése)...



...s nagyon-nagyon ritkán  egy-egy tanyaház is feltűnik. Főleg juhokat és marhákat legeltetnek errefelé, de sehol nem láttunk pásztort. Csak kicsapják, s aztán behajtják a jószágot, számolva a természetes veszteséggel, na meg a pumák vámszedésével.


 Akkor térjek szépen vissza a madarakhoz – mert még sok érdekeset fedeztem fel, többek között a valamelyik déli lúd hímjeit, akik eledel után kutatva beszélgettek-sétálgattak ...


...és kicsit odébb egy másikat, idegesen szaladgálva ide-oda, gondolom ez a magellán-lúdmama lehetett...


...aki a kicsit lentebb levő fészekben gyurakodó pelyhes fiókákra ügyelt.



Aztán jöttek az apró madarak, ezt a kicsi feketét könnyű volt azonosítani, mert semmi egyébhez nem hasonlít, latinul hymenops perspicillata andina, de magyarul nem vagyok biztos benne (lehet, hogy  déli vagy patagóniai feketerigó)...


Ezt sem volt nehéz, mert a hátán van egy szép rozsdavörös betét, ez sarkantyús királygébics lesz...



...na de az élesszem-bandát nem volt könnyű meghatározni. Ez valamelyik sólyomféle, talán a füstös karakara nevű...


...ez, pedig a patagóniai rétihéja..
.

...és ugyanaz még egyszer szemből– csak mert szerintem nagyon szép.


Nem csak a mocsár volt tele madarakkal, a tó sekélyebb részei és a szigetecskék is zsúfolásig teltek mindenféle kacsákkal, meg egyéb szárnyasokkal.


A legszebb madarakat a végére hagytam, mert nekem nagyon tetszettek a flamingók...


...ahogy kecsesen lépdeltek a  tóban...


...és keresgélték a csemegét, a rákocskákat és piros algákat, hogy szép rózsaszínűvé változzon a tolluk.

Nagyon hamar eltelt a nap – szívem szerint még órákig tudtam volna bámészkodni a mocsárban – és  nagyon érdekes volt. Sosem gondoltam, hogy a madarak nézegetése is ekkora élmény lehet. J


2016-01-14

Úszó jéghegyek között



Talán ez volt a legszebb napunk Argentínában. Ragyogó napsütésre ébredve – a tegnapi hónak csak hűlt helye maradt – a szálloda ablakából egészen az Andok csúcsaiig el lehetett látni, így már előre örvendtem a hajókirándulásnak.
EL Calafate városából indultunk újra – ezúttal csaknem dugig telt, nagyobbacska busz jött értünk – s az utat a busz leghátsó ülésén nagyokat huppanva-szökkenve tettük meg. Óra teltén végre odaértünk a Punta Bandera nevű kikötőbe, mely az Argentino-tó déli partján állt. Nem nagy kikötő, mindössze két katamarán és még néhány motoros csónakocska szolgálta ki az összes látogatót, így a naponta eladott helyek száma is korlátozott. Bepakolódunk szépen, s máris indulunk.
Áthaladtunk a tó legszűkebb pontján – ezt Boca de Diablo-nak, az ördög szájának nevezik – majd felfelé haladtunk a Brazo Norte-n, vagyis az északi ágon.
 Úgy 30 km hosszú szakaszon simán utazgatunk, csodaszép hófödte hegyek csúcsait bámulva...
...néhol érdekes rajzolatot produkáló apró hólavinákat bámulva...
...majd bekanyarodtunk az Upsala–ágba, ahol egyre magasabbak lettek a hegyek és egyre közelebb kerültünk hozzájuk.
Megpillantottuk a másik sétahajót is, amelyik egy kicsit korábban indult és előttünk haladt, s ugyanakkor fedeztük fel az első, kékes fényben szikrázó jégtömböket is, melyek békésen úsztak lefelé az ágon.
Nagy izgalom lett úrrá a hajón, mindenki igyekezett a fedélzetre, hogy megcsodálja az első jégdarabot...
...de mire a tűző napon becentiztem, hogy körülbelül vízszintesre sikerüljön a víz szintje, arra a túloldalon tömegesen kezdtek vonulni a szebbnél szebb...
... égszínkék színű...
...és változatos formájú jéghegyek.
Ekkor eszméltem fel, hogy kicsit távolabbra is jó lenne figyelni, a háttérben már gyönyörűen látszott az Upsala-gleccser mezeje.

A Los Glaciares Nemzeti Park legnagyobb gleccsere az Upsala. Nevét Uppsala svéd város adta, mert az ottani egyetem finanszírozta az első kutatásokat ebben a régióban. Az Upsala nevet a gleccser megnevezésében még a korabeli írásmód szerint, egy p-vel használják, így maradt fenn hivatalosan.
Ugyanaz a déli patagóniai jégmező táplálja, mint a Perito Monero gleccsert, s persze, ez is az Argentino tó irányába igyekszik.
A gleccser teljes hossza 50-60 km, van ahol 80 km-ről is beszélnek – nyilván nehéz ezt nagyon pontosan meghatározni, miután valahol odafent egyetlen nagy jégmezőből indulnak  a jégárak lefelé – a szélessége, pedig 10 km.
A mélysége, az több száz méteres, persze ez is változó - térben és időben.
Sajnos az Upsala-gleccser az a leggyorsabban fogyó gleccserek egyike, az újratermelődés távolról sem éri el az olvadás mennyiségét, így az 1997 és 2003 között eszközölt mérések alapján felszíne 13,4 km²-t csökkent. Ezt a globális felmelegedés számlájára írják.
2003 óta azt mondják, hogy valamelyest lassult az olvadás mértéke, ez egy kicsit reménykeltőbb információnak számít.
A jégár az Andok magas hegységeiből ereszkedik alá, a maga vágta széles völgyárokban. Óriási dermedt folyóhoz hasonlítható, mely csigalassúsággal, de állhatatosan halad a tó irányába. Azért néha több méternyit is csúszik naponta. Pontosan úgy képzeltem el, mint egy megkövesedett lávafolyamot, amelyik azért még egy kicsit mozog.
A gleccser jege csúszás közben feltöredezik és ahogy elérte a vizet annak a felhajtóereje kisebb-nagyobb darabokat, tömböket tör le a gleccser nyelvéről. Ezt nevezik a hajósok borjadzásnak, így születnek a jéghegyek.
Egyik barátom azt kérdezte, hogy mennyire nehéz - vagy esetleg könnyű - ebben a nagy hófehér fényben fotózni... nos az az igazság, hogy amikor itt a jéghegyek között hajóztunk, akkor sokszor megtörtént, hogy a fedélzeten percekig szó nélkül és megdermedve állt mindenki. Néha olyan látvány tárul eléd, hogy mindenről megfeledkezel, csak bámulsz és bámulsz...
 ... hosszú idő kell, amíg magadhoz térsz és valahogyan elkezdesz fotózni.


Ahogy tudsz J. És ahogy sikerül J. És nagyon nagy az öröm amikor jobbacskán sikerül, s a kép legalább valamennyit visszaad az átélt csodából. Mert ezt tényleg látni kell.
Egyik legkedvesebb képem ez az alsó, amikor képes voltam a hullámzó fedélzeten annyira nyugodt maradni, hogy viszonylag biztos kézzel és időben nyomjam meg a gombot, így a másik hajócska épp a jéghegyek között mutatja a lenyűgöző arányokat...
...aztán huss, a pillanat úgy szállt el, mintha ott sem lett volna.
A legérdekesebb ebben a hajókázásokban az, hogy a jéghegyek mindig csak érkeznek, jönnek megállás nélkül...
...de mindig más és más formákkal, alakzatokkal és méretekkel bűvölnek el.
Az Upsala-gleccsernek van még egy másik érdekes jellemzője, hogy a legtöbb gleccserrel ellentétben itt a moréna - a gleccser által besodort hordalékhegy - épp a gleccser középvonalán helyezkedik el.
 Ez a jelenség akkor fordul elő, ha a gleccser két vagy több kisebb gleccser egyesüléséből keletkezik...
...és ezáltal több jégmező hordalékát pakolja egymásra a torkolatban.
Sok tudományos okosságot mondtak a katamarán hangosbemondóján, sajnos odakint semmit sem lehetett hallani, márpedig a látnivaló az kint volt, így az ember kénytelen volt választani,vagy okosodik, vagy csodákat lát...
...én pedig a csodákat választottam J. A többit majd csak elolvasom a könyvecskéből.

Sokáig lekötött a kék jég varázsa, nehezen vettem rá magam arra, hogy távolba is lássak, pedig a háttérben húzódó hegycsúcsok csipkéi és méretei ugyancsak fantasztikusak.



Amint említettem, a katamarán-utak szervezőinek van még amit tanulni, olyan szempontból, hogy ne akkor zúdítsák a nép fejére az információ-áradatot, amikor a legtöbb a látnivaló...



...de valamit azért garantáltan profi-jól csináltak: ügyes módszerekkel kis jégtömböket halásztak ki a tóból, s a bárban árult italokat az abból készült jégdarabokkal szolgálták fel! Hát persze, hogy mindenki akart inni egy italt J miközben tovább csodálta az úszó csodákat.

Ideje búcsúzni a látványtól, a végeláthatatlan Upsala-jégmezőtől...
...és a tóba szakadt jégtábláitól.
Az Upsala-ágon visszafordulva negyedórányi csendes utazás következik, közben mindenki átmelegíti a hideg széltől kifújt kezeit, s ablakon keresztül nézi a már látott, de mindig új arcukat mutató hegyeket...

...csodálkozva, hogy egy idő után még erdős oldalak is felbukkannak.
Aztán egy újabb ágra tértünk, a Spegazzini-ágra és nem kellett sokáig várni, amíg a Spegazzini-gleccser is felbukkant.
A 17 km hosszú, 1,3 km széles és kb 137 km² felszínű gleccser, akárcsak a Perito Moreno, az egyik legstabilabb a patagóniai gleccserek közül. Ez azt jelenti, hogy majdnem ugyanannyi jégtömeg képződik folyamatosan, mint amennyi olvad.
A Spegazzini név egy olasz-argentin származású kutató nevére emlékeztet, ő volt az első tudós, aki a környék növényvilágát kutatta a XIX-ik század végén, XX-ik század elején.
Ez a legmagasabb frontális falú gleccser az eddigiek közül. A fal magassága 120-135 méter, de a két oldalt elhelyezkedő hegypárkány miatt néhol a 150 métert is eléri,  ez kölcsönöz egyedi varázst ennek a jégárnak. Ha toronyházban gondolkodunk, akkor ez 40-50 emeletet is kitesz!


Közelebb kerülve a gleccser falához egyre inkább az volt az érzésem, mintha szemmel láthatóan mozogna, hömpölyögne a jégár befelé...
 ...még csodálkoztam is, hogy viszonylag kevés jégdarab válik le róla. De ami leválik az óriási robajjal, géppuska hangjához hasonlítható ropogás és pattogás kíséretében történik, s minden alkalommal megijedsz, önkéntelenül is összerezzensz a zajra.

Szerencsések voltunk, mert újra párhuzamos útvonalon haladt a két katamarán, így a másik hajót fényképezve sokkal jobban felmérhető a jégfal magassága, lenyűgöző meredeksége...



... s minél közelebb kerültünk annál hihetetlenebbnek, meg talán félelmetesebbnek is tűnt.


Egészen közel hajóztunk, jól láthattuk a hasadozó falakat...
...no meg a jégtömb belső rétegződését, mely a későbbi törésvonalakat is meghatározza.
De a legjobb a legvégére maradt: talán mindennél jobban elvarázsolt a gleccserek fényjátéka, a kék és a fehér ezer árnyalata, melyet a szikrázó napsütés csalogatott elő a jégmező egyenetlen felszínén.



Mint mindennek, ennek a kék színnek is van magyarázata: a kék színű jéghegyekben nincsenek légzárványok, mert tömör jégből állnak. A belsejükben megtörik a fény, ettől kapják a kék színt, s olyan, mintha apró kis lámpásokat tartó manók belülről világítanák meg a jégfalat. Ha a hó összefagyása során levegő marad a jégben, akkor a végeredmény fehér lesz, de ha kiszorul a levegő, akkor ilyen kéken villogó, bámulatra méltó csodákat alkot a természet.








A nap úgy telt el, hogy észre sem vettük...fantasztikus élményt nyújtott. A gleccserfal előtt utolsót körözött a hajónk, egyet tülkölt, s kicsit még időzött, hogy a páratlan látványnak mindenki búcsút mondhasson, aztán lefelé vette az irányt. Mi meg ott maradtunk a fedélzeten, s néztünk hátrafelé, míg a láthatáron az utolsó jéghegy is eltűnt.






PS. Lehet, hogy ez alkalommal szokatlanul sok képet tettem föl ide, s az is lehet, hogy sok közöttük az egymáshoz hasonló - de nagyon nehezemre esett választani közülük, remélem megbocsátható :).