Lista mea de bloguri

2018-10-27

Komodo – sárkánygyíkok szigete



Labuan Bajoban volt két napi szállásunk, Flores szigetének nyugati partján. Innen indultunk egész napos hajótúrára. Természetesen hajnali kettőkor. Eleinte semmit sem láttunk, azért sem, mert nagyon sötét volt, de azért sem, mert még be volt csukva a szemünk, legalábbis az enyém. Persze, a hajócska az olyan emeletes kis jószág, amelyiken kabinok is voltak, szám szerint 4, de az élelmesebbek ezeket azonnali támadás segítségével bevették, így az utolsó aprócska - még szabad - kabinon négyen osztoztunk, s udvariasságból senki sem feküdt le, mindannyian a fedélzeten kuksoltunk, várva a napkeltét, mely felettébb szépnek ígérkezett.







Igen, tudom, hogy ezen képek minősége kritikán aluli, de csak dokumentálni akartam az indulást, meg amúgy is: behunyt szemmel senki nem készít ennél jobbat 😊.






Ezek a fekete bogyócskák egy tenyészgyöngy-telep határai, állítólag nagyon sokan dolgoznak ebben az iparágban itt Indonéziában. Nem vittek túl közel, úgymond semmit sem látnánk ott, de azért én megnéztem volna.





Ahogy a nap feljebb kúszott az égbolton, úgy a szemünk és tudatállapotunk is kezdett kinyílni, hát azért szép dolog csak így hajókázni a békésen fodrozó tengeren, s nézegetni a kopár, vörösesbarna színben játszó szigeteket, melyeken óriási erőfeszítés árán próbál megkapaszkodni egy-egy bátor zöld bokrocska – talán csak azért, hogy még érdekesebb sziluettet kölcsönözzön a szigetnek 😊.







Aztán elnéztem a sziget partjainál épült kimondottan szép házikókat, a halászfalucskákat, s azt gondoltam, hogy azért ezek a halászok sem élhetnek nagyon könnyen egy ilyen száraz, kietlen szigeten – remélem, hogy legalább a vizek halban gazdagok.









Öt-hat órányi, viszonylag eseménytelen hajókázást követően különleges alakú sziklás partok és szigetecskék között hajóztunk be egy öbölbe, ahol kikötöttünk. Ez Padar-szigete. Itt egy érdekes manővert kellett gyakorolnunk, merthogy mi elég későre érkeztünk, a kikötőnek nevezett stéghez mindössze 10-12 ilyen hajócska tudott közelebb férkőzni, így nekünk maradt egy hátsó soron a hely, ami azt jelentette, hogy át kellett ugrálni még másik 2 hajón, s közben erősen ügyelni, hogy vízbe se potyogj, mert a sok mozgástól a hajócskák nagyon szépen ringatóztak.





Sikerült ezt a játékot is végigjátszani, teljesen szárazon, hacsak nem számítom azt, hogy a csekély 40 percnyi átszállási művelet alatt már mindenkiről patakokban csorgott a víz. Szóval nem is voltunk annyira szárazon.














Padar-szigete teljesen lakatlan és tulajdonképpen semmi sem terem rajta a sok homokon, száraz füvön és tövisen kívül, mégis naponta turisták százai keresik fel, hogy az időközben ezerrel tüzelő déli napsütésben, plusz negyven fokos hőségben kipróbálják, hogy meddig tart a fizikai tűrőképességük határa. Vagyis: hadd lám, ha felmegyek kapok-e hőgutát, vagy mégsem 😊.









Az egész dolognak a lényege az, hogy onnan fentről csodálatos a kilátás. Amennyiben sikerül feljutnod. Persze, tudom, ez egy kicsit hihetetlennek hangzik, de tényleg nagyon nehéz hegyet mászni a déli napsütésben. Végül mindannyian túléltük, igaz, elég sokan voltak olyanok is, akik csak az első dombig másztak fel, onnan visszafordultak. Az az igazság, hogy amikor már feljutottál a gerincre akkor a látvány minden nehézséget elfeledtetett. Minél magasabbra másztál, annál pazarabb volt a kilátás, nagyjából ilyen látvány tárult onnan fentről elénk.














Miután lejöttünk rögtön behúzódtunk az egyetlen árnyas helyre, a gyöngyárusok mellé, persze, ez úgy működik, hogy muszáj egy kicsit beszélgetni velük, s vásárolni is muszáj legalább valami apróságot.




Visszafelé már nem kellett hajókon át ugrálni, a gyöngyárusok kis csónakokkal is rendelkeznek, s némi pénz fejében örömmel visznek ki a kissé odébb lehorgonyzott hajócskánkhoz.






Innen már nincs messze Komodo szigete, szép szigetek között halad a hajócskánk, s közben testületileg úgy döntünk, hogy előbb megnézzük a sárkánygyíkokat, majd azután ebédelünk. Azt mondták ugyanis, hogy a varánuszok nagyon tudnak szaladni, tele hassal semmi esélyünk nem lenne velük szemben. Üressel se.







A sziget pont olyan kietlen, mint a többi a vidéken, de itt mégiscsak van valami életjel, mindjárt a parton egy sérült szarvas, nagyon valószínű, hogy közelebbről a sárkánygyíkok vacsorájává válik. Aztán látjuk, hogy több szarvas is van, s megtudjuk, hogy itt, ahol a legtöbb ember megfordul, inkább biztonságban érzik magukat. De ez hosszú távon nem jelent életbiztosítást.





Egy rozzant tetejű menedékház mellett fogadott a két kijelölt kísérőnk, akik hosszú előadást tartottak arról, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek ránk a túra során, s hogy mit is kéne tennünk, ha véletlenül veszélyes helyzetbe kerülnénk. A lényeg az volt, hogy mindenképpen kerüljük el a veszélyes helyzeteket, mert nekik sincs semmi más fegyverük, csak valami bot a kezükben, s az gyakorlatilag semmit sem ér. Aztán szépen egyes sorban elindultunk a másfél órás túrára. És láss csodát, mindjárt az első száz méteren ott sütkérezik két lusta példány…szerintem ezt a vezetők is tudták, csak érdekesebb volt nagy izgalomban tartani minket.








Nézhettük őket, fényképezhettük őket, semmi jelét nem adták annak, hogy egyáltalán észrevettek volna. Lehet, hogy ezek egy kicsit kábult dinók voltak, én tényleg azon elmélkedtem, hogy tényleg élnek-e, vagy valami olyan épp kihalófélben levő példányok. Egyikük aztán megneszelte, hogy min gondolkodom, s felállt, majd farkát jobbra-balra lebbentve komótosan odébb bandukolt.







Közben dugdosta ki a nyelvét, s az őreink ettől kicsit idegesebbek lettek, mert nem jó, ha egy sárkánygyík egy másik élőlényt leköp. Gyakorlatilag annak annyi. Közben a másik félholt is megelevenedett, s szétnézett, erre már az őreink is kezdték komolyabban venni a munkájukat, s beálltak a gyík meg közénk. A gyík meg egyszerre megtáltosodott, s viszonylag nagy sebességgel eltűnt valahol.







Hosszú, fárasztó és eseménytelen túra következett. Nem tudom, hogy mi a szokásuk a sárkánygyíkoknak, de az ő helyükben negyvenvalahány fokon én sem sétafikáltam volna egy kiszáradt bozótosban, na valószínűleg ők is valahogy így gondolták. Mi mendegéltünk, nézegettük az érdekesebb virágokat, s azt a néhány madarat, amelyik épp lusta volt repülni.




Ez a virága - amelyik egy szinte levéltelen fán nőtt - lett a kedvencünk, nem tudom mi az, de nagyon szép. Olyan volt, mintha a dinnye a magjait nem a belsejében, hanem kívül érlelné.






Aztán a nagy unalom közepén az egyik vezető – épp az előttem haladó – igencsak izgatott lett, mutogatott, hogy csendben, meg vigyázzunk, s hogy egyes sorban, meg minden, de én erre észre is vettem miről van szó: egy itatóhoz közeledünk, s mellette egy óriási dinoszaurusz-féle gyík lazsál! Gyorsan előkotortam a zsákból a gépet, s próbáltam egy-két képet csinálni, de ez az állat a nagy, lomha testével olyan sebességgel száguldott tova, hogy még egy őzike is megirigyelhetné. Hát persze, ezért lett az őz az egyik kedvenc tápláléka.




Ezek után egy darabig még éreztük a lábunk alatt a föld dübörgését, s keresve kutattuk a többi óriásgyíkot, de aztán megnyugodtunk. Igaz, hogy mi több állatra számítottunk, de nem panaszkodhatunk, mert elkaptuk a legnagyobb, legigazibb és leggyorsabb sárkánygyíkot itt Komodó szigetén. Ezek után már a vásárosok szuvenírözöne is elviselhetőbb próbatétel volt 😊.





Visszatérve a hajóra fenséges ebéd várt ránk, szinte szégyelltük, hogy a három aprócska termetű matrózszakács ennyit dolgozott értünk. Az ételeknek nem tudtam megjegyezni a nevét, mert épp a kóstolgatásukra koncentráltam, de azt elmondhatom, hogy páratlan finomságokkal kényeztettek bennünket.





Utána már csak a kávézás, meg a fedélzeten való ejtőzés maradt hátra, miközben csodáltuk a lemenő nap által bearanyozott tájat.














Beesteledett, de még mindig messze voltunk Florestől, elmondták, hogy egy kicsit megkéstünk, ezért elkaptuk pont a szembe áramló sodrást, hiába hajtunk kétszeres gőzerővel, alig haladunk. Persze, egy kicsit fáradtak és ettől szomorúak is lettünk, de vendéglátóink – akik szerintem akár pszichológusként is bárhol meg tudnák állni a helyüket – mielőtt átmentünk volna zsémbes-morcosba, azelőtt előkaptak valahonnan egy cd-lejátszóról valami régi örökzöld zenét, s hozzá két óriási tálnyi sült banánt készítettek. Ennél finomabb finomság a világon nincs: apró főzőbanánt kettévágsz, bebundázod mézzel nagyon enyhén ízesített sörbundába, majd utána még melegen finoman meghinted tengeri sóval és érlelt, reszelt kecskesajttal. Mennyei!